W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi usług, jakie mogą być świadczone w oparciu o sieci dofinansowane ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, oraz możliwości komercyjnej rozbudowy tych sieci w kontekście zachowania zgodności z zasadami udzielania pomocy publicznej, przedstawiamy uzgodnioną z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów interpretację istniejących uwarunkowań prawnych w tym zakresie.
- Do sieci współfinansowanych ze środków PO PC (rozumianych ściśle jako sieci projektowe, na które udzielono dofinansowanie i które obejmują określony w projekcie zakres gospodarstw domowych) podłączane są wyłącznie białe punkty adresowe i tylko do tych punktów adresowych świadczone są usługi regulowane dokumentacją konkursów organizowanych w ramach PO PC. Dotyczy to zarówno beneficjentów PO PC, jak i przedsiębiorców, którzy uzyskają dostęp hurtowy do tych sieci w celu oferowania usług detalicznych do gospodarstw domowych objętych zasięgiem tych sieci. Zarówno beneficjentów, jak i operatorów korzystających, wiążą minimalne parametry usług określone w wymaganiach technicznych dla sieci PO PC.
- Nie jest ograniczana możliwość dalszej rozbudowy sieci, wybudowanej z dofinansowywaniem ze środków POPC, na zasadach komercyjnych, wyłącznie ze środków własnych na obszary białe, nie wskazane uprzednio w projekcie, szare lub czarne. Obostrzenia co do obszaru docelowego inwestycji dotyczą wyłącznie inwestycji współfinansowanych i tylko w tym zakresie są „regulowane” systemowo.
- Sytuacje komercyjnej rozbudowy sieci PO PC z pozycji beneficjenta i operatora korzystającego są w istocie tym samym, tj. dotyczą stanu „pozaprojektowego”. Należy zauważyć, że o ile beneficjent nie wskazuje w projekcie obszarów, na których zamierza inwestować (równolegle lub w przyszłości) bez dofinansowania, to analiza przychodowa projektu na potrzeby obliczenia luki finansowej powinna uwzględniać – w stopniu właściwym – prognozowane przychody z dostępu hurtowego, który beneficjent jest obowiązany oferować.
- Usługi świadczone na „rozbudowanej” infrastrukturze nie muszą spełniać wymagań dla sieci PO PC, a także mogą być świadczone w obszarach szarych i czarnych.
Powyższe wnioski zostały oparte na zapisach Wytycznych UE w sprawie stosowania reguł pomocy państwa w odniesieniu do szybkiej budowy/rozbudowy sieci szerokopasmowych, które w przypisie 96 wskazują na konieczność ograniczenia działalności wyłącznie do obszarów docelowych w przypadku, kiedy to organ publiczny decyduje się na budowę/rozbudowę sieci i zarządzania nią. W sytuacji kiedy stosowana jest konkurencyjna procedura wyboru, wytyczne nie wskazują na takie ograniczenie. Takie podejście zdaje się potwierdzać także opinia Komisji Europejskiej, zgodnie z którą rozwijanie sieci na obszary szare i czarne, z udziałem dofinansowania udzielonego na obszary białe, nie jest dopuszczalne na podstawie rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014. Nie wskazano natomiast na zakaz rozwijania sieci ze środków prywatnych.